Co wybrać na rynku okien?

Rynek stolarki okiennej zapewnia bardzo szeroki asortyment produktów. Dokonanie właściwego wyboru okien jest z jednej strony niezwykle istotne, gdyż jest to zakup na wiele lat, często kilkanaście. Z drugiej strony nie można zapominać o jakości kupowanych okien, ale też o cenie. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesne rozwiązania, które nawet po kilkunastu latach bywają łatwiejsze w naprawie. Dobrze jest wybrać okna o szerszych, sztywnych ramach i które posiadają przegród wewnętrznych. Najlepiej gdy okna mają minimum pięć przegród a grubość ramy zaczyna się od minimum siedmiu centymetrów.

Okucie w oknach powinno posiadać takie warunki, jak możliwość rozszczelnienia. Ważne jest, by było możliwe regulowanie okna we wszystkich trzech płaszczyznach. Nie można również zapominać o płynnym zamykaniu. Przy kupowaniu okien warto jest samodzielnie sprawdzać poszczególne właściwości okna. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie okien bezpośrednio u sprzedawcy, gdyż to pozwala dokładnie sprawdzić posiadane cechy. W oknach ważne jest, by zapewniało ono ochronę ciepła. Ma to olbrzymie znaczenie ze względu na koszty ogrzewania, czyli stałe wydatki, które trzeba będzie ponosić na dom czy mieszkanie.

Standardem, który stosują producenci okien jest obecnie określenie współczynnika U co najmniej na wartość jeden. Nie można zapominać również o dodatkowych cechach okien, choć produkt je posiadający może być znacznie droższy. Do takich dodatkowych cech użytkowych okien zaliczyć można automatyczne wietrzenie, które zapewnia znaczny komfort dla zdrowia. Okna mogą mieć właściwości antywłamaniowe, choćby poprzez zastosowanie odpowiednich okuć. W oknach można zamontować specjalne szyby, elektroniczne czujniki, które sygnalizują położenie skrzydła okiennego. Nie bez znaczenia są również elementy wpływające na estetykę, czyli parapet, rolety lub zasłony.