Najlepszy system dla osób początkujących - dwukanałowe stereo czy jednak wielokanałowe kino domowe

kino domowe

 

Osoby użytkujące sprzęt audio lub video od bardzo dawna posiadają jasno sprecyzowane oczekiwania względem tego rodzaju urządzeń. Ich największym zmartwieniem jest jedynie znalezienie odpowiedniej ilości pieniędzy, które pomogą w spełnieniu tych oczekiwań.

 

Ci jednak, którzy dopiero zaczynają swoje spotkanie ze sprzętem tego rodzaju, zadają najczęściej pytania dotyczące wyboru najlepszego sprzętu. Zazwyczaj oscylują one wokół kwestie czy postawić na wielokanałowe kino domowe, czy dwukanałowe stereo. Osoby, które na pozór śledzą wydarzenia na rynku, mogą dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie kino domowe, które charakteryzuje się wielką uniwersalnością.

Kiedy jednak przyjrzeć się problemowi bliżej, okazuje się, że za popularność kina domowego odpowiada w znacznej mierze tylko i wyłącznie sama moda. Poznajmy bliżej argumenty przemawiające „za” oraz te, które mówią „przeciw”. Na początek przyjrzyjmy się bliżej kwestii samego odtwarzania muzyki.

Rynek muzyczny to przede wszystkim nagrania dwukanałowe. W tym względzie jeszcze przez długie lata nic się nie zmieni. W związku z tym argument mówiący, że wielokanałowe systemy kina domowego będą wykorzystywane do odtwarzania wielokanałowej muzyki, traci na znaczeniu. Nawet, jeśli takie nagrania się pojawią, to z pewnością nie wydarzy się to w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli chcemy odtwarzać nagrania dwukanałowe, urządzenie dwukanałowe nam w zupełności wystarczy. Stawianie na systemy wielokanałowe, kiedy zamierzamy odtwarzać muzykę, jest bez sensu. Określić można to jako marnotrawstwo możliwości, jakie dają systemy wielokanałowe. Zamiast więc wydawać fortunę na wielokanałowy system kolumn oraz taki sam wzmacniacz, lepiej za zdecydowanie mniejszą kwotę zakupić system dwukanałowy. W przypadku słuchania muzyki zapewni on nam jakość na naprawdę bardzo dobrym poziomie. Korzyści dostrzeżemy natomiast wtedy, kiedy przy zwiększonej ilości kanałów odtwarzać będziemy filmy.

kino domowe w domuŚcieżki filmowe wykorzystują zapis wielokanałowy. W związku z tym to pełnego odbioru niezbędny jest taki sam sprzęt. Oczywiście nie można popadać w przesadę i twierdzić, że dwukanałowy odbiór filmów nie ma już racji bytu. Nadal może on dostarczyć nam naprawdę dobrych wrażeń, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się efekty przestrzenne, dynamikę oraz barwę. Powyższe rozważania pozwalają bez trudu stwierdzić, że kino domowe to wybór dobry dla prawdziwych miłośników kina, którzy w odbiorze stawiają na skupienie, uwagę i doskonałą jakość. W ich przypadku tylko kino domowe będzie w stanie zapewnić jakość na oczekiwanym poziomie. Systemy dwukanałowe się tutaj nie sprawdzą.