Funkcje ogrodu

Ogród jest miejscem, które może być bardzo różnie wykorzystywane. Z jednej strony ogród może zapewnić zwiększenie estetyki otoczenia domu, ale również może być miejscem, które zapewni warunki do wypoczywania. Jednocześnie ogród może być również przede wszystkim miejscem do rekreacji, co bardzo często dotyczy ogrodów realizowanych przez osoby lubiące życie towarzyskie czy mające dzieci. Jednocześnie projektowanie ogrodów w znacznym stopniu wpływa jak dużo czasu trzeba będzie poświęcić na prace porządkowe w ogrodzie, które muszą być regularnie wykonywane w każdym ogrodzie, czyli nawet w takim, w którym nie znajduje się duża liczba roślin w ramach strefy użytkowej.

 

Funkcje, które ma spełniać ogród powinno wyznaczać się już na etapie przygotowania wstępnych projektów ogrodu. W takim projekcie można wyselekcjonować między innymi odpowiednią ilość powierzchni użytkowej, w której można zrealizować poszczególne strefy ogrodówe. Jednocześnie projektowanie ogrodów pozwala również określić, jak ogólnie będzie prezentował się ogród poprzez wybranie różnych rodzajów roślin, drzew, krzewów, które znajdą się w poszczególnych miejscach w ogrodzie.

Nie zawsze w ogrodzie musi znajdować się rabaty. Wiele osób przeznacza ogród przed domem na miejsce, w którym można stworzyć warzywniak przydomowy. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie świeżych oraz hodowanych samodzielnie warzyw. Wielkość ogrodu wpływa również na możliwości wykorzystania takiej przestrzeni na stworzenie ciekawego pod względem estetycznym ogrodu. W tym względzie bardzo ważne jest, by przestrzeń użytkowa była właściwe wykorzystana, co przekłada się na funkcjonalność ogrodu, co ułatwia użytkowanie ogrodu.