Dobre oświetlenie kuchni

Kuchnia to miejsce przyrządzania jedzenia i spożywania posiłków. Dlatego też powinna być ona odpowiednio oświetlona. Wybór lamp i żyrandoli jest bardzo duży. Pomysłowo dobrane lampy podkreślą także wystrój wnętrza, a nawet mogą polepszyć proporcje np. wąskich czy małych kuchni. Można zdecydować się na lampy wiszące, kinkiety i halogeny. Kuchnia z racji swego przeznaczenia,  musi być funkcjonalna. Należy pamiętać o tym, że dobre oświetlenie w kuchni ułatwia przygotowywanie posiłków i uprzyjemnia ich jadanie.

Dlatego warto pamiętać o tym, że lampa sufitowa zamiast na środku kuchni, powinna wisieć nad stołem. Aneks, zwykle dość gęsto zabudowany można doskonale oświetlić  za pomocą sznura świetlówek zamontowanych pod górnymi szafkami tuż przy ścianie, skrytymi przez listwę, dzięki której światło nie razi w oczy, lecz delikatnie odbija się od białej powierzchni, równomiernie się rozpraszając. Najwygodniejsza w kuchni jest kombinacja trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego - dającego światło z centralnego miejsca na suficie, punktowego – lampy skierowane w konkretne miejsca  oraz dekoracyjnego – lampy tworzące nastrój, tak jak kinkiety. Obecnie wiele rodzin rezygnuje się z ogólnego oświetlenia, czyli lampy sufitowej na rzecz większej liczby świateł punktowych i lamp dla nastroju.

Oświetlenie montowane nad kuchennym blatem roboczym, zapewnia najlepsze warunki do pracy. Oświetlenie w kuchni powinno być także bezpieczne: odporne na kontakt z wodą i uniemożliwiające oparzenie się.

 


Okna w stronę słońca

Podstawą wygodnego domu są dobrze dobrane i usytuowane okna. Pomieszczenia w których będziemy mieszkać, powinny być dobrze oświetlone. Musimy tak zaprojektować układ pomieszczeń w domu, by na przykład światło słoneczne w salonie i gabinecie gościło przez większą część dnia. Dlatego pomieszczenia te powinny się znajdować w południowej lub zachodniej części domu. Jeśli natomiast mamy możliwość umieszczenia okien na różnych ścianach, to światła nie będzie nam brakować. Panuje opinia, że okna sypialni powinny wychodzić na wschód. Będziemy tam mieć słońce o poranku, a na dalszą część dnia nie jest ono w tym pomieszczeniu potrzebne. W pokojach dziecinnych okna powinny wychodzić na południowy  zachód, a łóżko naszej pociechy powinniśmy ustawić tak, aby promienie słoneczne nie przeszkadzały dziecku w południowej drzemce.

Kuchnia natomiast powinna znajdować się od strony północnej lub wschodniej, aby słońca nie było zbyt dużo. Ponadto, okna w kuchni powinny być długie i niezbyt wysokie. Przedsionek warto jest umiejscowić od strony północnej lub wschodniej. Najlepiej jak będą się w nim znajdowały małe okienka, które zapewnią ciepłą atmosferę i przyjemny nastrój. Bardzo ciekawy efekt dają okna witrażowe. Natomiast spiżarnia, pralnia i kotłownia powinna znajdować się po północnej stronie domu. Ważne jest też usytuowanie całego domu. Skierowany na północ ma światło równomiernie rozproszone, ale jest go mniej, więc dom powinien mieć z tej strony duże okna. Strona zachodnia to mocne i głębokie nasłonecznienie w godzinach popołudniowych. Kierunek wschodni nie zapewni nam zbytniego nasłonecznienia, bo około południa promienie słoneczne nie docierają do wnętrza. Natomiast pomieszczenia które znajdują się w domu od strony południowej, są najdłużej i najbardziej ogrzewane przez słońce.