Jak stworzyć funkcjonalny ogród?

Ogród może być miejscem, które zarówno zapewni rekreację, jak też może być jedynie elementem dekoracyjnym. Stworzenie ogrodu wymaga przede wszystkim określenia jakie funkcje ma spełniać dany ogród a następnie dopasowanie do nich projektu. Przy tworzeniu ogrodu wiele zależy przede wszystkim od powierzchni użytkowej.

            Planowanie ogrodu wymaga właściwego zaplanowania dostępnej przestrzeni. Z tego powodu jako pierwszy musi być stworzony plan funkcjonalny, który pozwala na określenie przestrzeni, która będzie zajmowana przez poszczególne strefy, które muszą znaleźć się w każdym ogrodzie. W każdym ogrodzie znaleźć musi się strefa, w której znajdą się rośliny a także strefa gospodarcza. W większości ogrodów pojawia się również strefa rekreacyjna, która może być przeznaczona na strefę do zabaw do dzieci, jak też może być miejscem, w którym będzie można spotkać się z gośćmi. Po wyznaczeniu stref, które znajdą się w ogrodzie można zająć się dopasowaniem szczegółów. W tym względzie projektowanie ogrodów powinno brać pod uwagę między innymi jakie rośliny zamierza się hodować w ogrodzie.

            W każdym ogrodzie każda ze stref musi również obejmować określoną przestrzeń. Z tego powodu projektowanie ogrodów musi uwzględniać między innymi wielkość domków ogrodowych, czy też brać pod uwagę to, czy strefa gospodarcza będzie obejmowała również budynki gospodarskie. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie poszczególnych stref w ogrodzie, które wpływa zarówno na łatwość realizowania prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, jak też wykonywania sprzątania ogrodu. Na łatwość realizowania prac porządkowych w ogrodzie, które trzeba wykonywać regularnie, wpływa również ustawienie koszty na śmiecie czy rozmieszczenie dróg i alejek.