Oświetlenie domu

Wielu rodziców ma największy problem z aranżacją pokoju dla dziecka – ustawieniem mebli i sprzętów, oświetleniem i ozdobami ścian. Przede wszystkim, wielkość i kształt biurka powinny być dobrze przemyślane. Warto pomyśleć o tym, że tylko odpowiednio dopasowane biurko  może zapewnić dziecku wygodę. Ponadto,  pozwoli uniknąć przyszłych problemów ze zdrowiem. Biurko powinno być także ustawione w odpowiednim miejscu i dobrze oświetlone, najlepiej światłem słonecznym. Biurko powinno być usytuowane tak, aby pracująca przy nim pociecha nie zasłaniała sobie światła. Dlatego biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej, prawym bokiem.

Podobnie w przypadku dziecka piszącego prawą ręką lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, i odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej. Ponadto, nie powinno ono stać tyłem ani do drzwi ani do okna. Ważne jest też, aby do biurka dokupić odpowiednie krzesło. Warto podkreślić, że wygodne krzesło biurowe powinno mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm. Monitor powinien być nieco odchylony do tyłu. Minimalna odległość oczu dziecka siedzącego przed komputerem to 40-50 cm, a optymalna 75 cm. Monitor nie powinien stać na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, aby oczy się nie męczyły i nie było w przyszłości problemów ze wzrokiem.Aby nasza posiadłość wyglądała jeszcze bardziej efektownie możemy zamontować na jej terenie oświetlenie zewnętrzne, które będzie nam służyło ale także może podkreślać ważne elementy które zasługują na to aby być eksponowane. Nie powinniśmy do naszego domu dobierać zbyt jaskrawego oraz kolorowego oświetlenia. Najlepiej wygląda światło białe lub żółte które ociepla pewne fragmenty domu. Bardzo efektywnie wyglądają lampy wbudowane w chodnik prowadzący do naszych drzwi wejściowych. Podświetlają drogę i świetnie dekorują wejście do domu. Na ogródkach oraz przed wejściem do domu ludzie stosują lampy zasilane energią elektryczną tak zwane lampy solarne.

W pracy czy w domu bardzo dużo czasu spędzamy przy biurku. Czytamy, wykonujemy prace ręcznie, pracujemy na komputerze, rysujemy itp. Wszystkie te rzeczy robimy przy biurku więc warto zadbać by było ono nam przyjazne i nasze oczy wieczorem kiedy już nie dostaje się światło dzienne do naszego domu nie męczyły się przy słabym świetleniu. Bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem jest zakup lampki na biurko. Możemy strumień światła jaki emituje ukierunkować tam gdzie jest on nam potrzebny. Nasze oczy bardzo szybko się męczą kiedy czytamy lub pracujemy przy nieodpowiednim oświetleniu. Możemy także zamontować lampę kinkietowa nad biurkiem lecz wtenczas jest ona już mocowana na stałe. Wszyscy więc powinni sobie zdawać sprawę że oświetlenie każdego domu jest bardzo ważne i trzeba się do tego zadania bardzo przyłożyć aby jeszcze lepiej nam się żyło.