Ramki na zdjęcia i obrazki

Wiele osób zbiera obrazki. Czasami są to nasze własne dzieła sztuki, prace wykonane przez dzieciaki lub też obrazy zakupione w galeriach i na wernisażach. Obrazki ozdabiają ściany, nadają wnętrzu ciepłego charakteru i czynią je znacznie przytulniejszymi. Podobną funkcje pełnią także zdjęcia, które przy okazji przywołują miłe wspomnienia osób i miejsc dających nam w przeszłości szczęście. Gdy jednak wieszamy na ścianach w domu obrazki czy zdjęcia, zwykle je oprawiamy. Często tez umieszczamy w ramce szkło, dzięki któremu obrazek nie jest narażony na zakurzenie, zanieczyszczenie czy inne uszkodzenie. Szybę można bowiem swobodnie przeczyścić, natomiast z obrazkiem czy zdjęciem byłby problem. Jego mycie mogłoby go bowiem zniszczyć.

Rzecz jasna, aby szybka przy obrazku czy też zdjęciu należycie spełniała swoje zadanie, powinna zostać dobrze umocowana. Solidne mocowanie szkła opiera się na systemie zatrzasków, które nie dopuszczają do przesuwaniu się szybki. Czasami szybkę można też wstawić do ramki za pomocą wyżłobionych w niej rowków. Aby jednak szkło zostało solidnie umocowane w ramce, nie przesuwało się, nie odsłaniało nawet rożka obrazka ani nie sprawiało innych problemów, powinno zostać dobrze dopasowane do ramki.

Zbyt duża szybka nie zmieści się bowiem w ramce, zaś zbyt mała może nie w pełni pokryć obrazek czy zdjęcie. Dlatego też tak ważne okazuje się umiejętne dopasowanie ramki do szybki oraz zastosowanie odpowiedniego systemu mocowań. Kiedy kupujemy ramkę, zawsze powinniśmy się upewnić, że ma ona stosowny dla naszych potrzeb rozmiar i że szybka została w niej solidnie zamontowana. Przy złym, nieumiejętnym montażu bowiem estetyczny wygląd obrazka lub zdjęcia okazuje się trudny do uzyskania.