Najpierw instalacja elektryczna

Dom w stanie surowym, abyśmy mogli w nim zamieszkać, należy wykończyć. A wykańczanie to najlepiej jest zacząć od montażu instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. Ogrzewanie, oświetlenie, woda i kanalizacja to elementy, bez których nie da się mieszkać. Obecnie w instalacjach centralnego ogrzewania, stosuje się rury miedziane. Między innymi dlatego, że charakteryzują się odpornością na temperaturę oraz na  niewielką średnicą. Rury instalacji kanalizacyjnej, grzewczej i wodociągowej doprowadza się do miejsca planowanej lokalizacji odpowiednich urządzeń. Aby ściany wyglądały estetycznie, gdzie się da, podłączenia umieszcza się w bruzdach ściennych. Do wykonania robót wykończeniowych potrzebne jest oświetlenie i ogrzewanie, bowiem takie prace zwykle wykonuje się w chłodnych porach roku, kiedy dzień jest krótki i szybko robi się ciemno.

Przewody elektryczne trzeba rozprowadzić do zaplanowanych wcześniej gniazd, wyłączników i punktów oświetleniowych. Można to zrobić przewodem wtynkowym, czyli po wierzchu surowej ściany lub w rurkach prowadzonych w wykutych bruzdach. Wiele właścicieli domów decyduje się na ten drugi sposób, który choć jest droższy, to łatwiejsze jest późniejsze rozbudowywanie instalacji i naprawa uszkodzonych przewodów. Na etapie wykańczania, puszki rozgałęźne i podwyłączniki nie muszą być trwale osadzone. Warto jednak zaplanować rozmieszczenie gniazd elektrycznych.
 Oświetlenie

Balkon czy taras to miejsce, w którym spędzamy czas również już po zapadnięciu zmroku, szczególnie w ciepłe wieczory i noce. Dlatego też nie powinno zabraknąć w takich miejscach odpowiedniego oświetlenia. Najlepsze są takie rozwiązania, które dają niezbyt intensywne, ale przyjemne, ciepłe światło, stwarzające specyficzny klima. W tak oświetlonym miejscu bardzo przyjemnie się odpoczywa. Jeśli możemy zaplanować oświetlenie, to można zastosować kinkiety na ścianie lub wbudowane w posadzkę lampki.

W przypadku, gdy nie ma instalacji elektrycznej na balkonie, warto postawić na proste, ale bardzo dekoracyjne rozwiązania. Są to między innymi lampiony, które występują zarówno w formie małych oszklonych latarenek, jak również lampionów papierowych w różnych kolorach. Ponadto można wykorzystywać świece, stawiane na specjalnych podstawkach lub w szklanych naczyniach.