Rolety wewnętrzne na okna – jak wybrać najodpowiedniejsze?

rolety wewnętrzne

Wewnętrzne rolety to chyba najbardziej popularny i bardzo tani sposób na to, by mieć w swoim domu nieco więcej prywatności. Kiedyś bardzo chętnie wybierane były żaluzje, ale obecnie są one chętniej zastępowane przez tańsze i bardziej funkcjonalne rolety. Decyzja o kupowaniu rolet może jednak przyprawić o ból głowy. Jeśli nie mamy doświadczenia w takich zakupach to zaskoczymy się tym jak wiele jest rodzajów rolet czy tkanin wykorzystywanych do ich przygotowywania. Postaramy się o tym w tym poradniku coś więcej powiedzieć. 

Czego będziemy potrzebować?
Działa wiele firm, które zajmują się sprzedażą rolet. Liczba różnych propozycji jest ogromna, a ceny są zróżnicowane i wiele zależeć będzie od materiału z jakiego roleta jest przygotowana. 

Wybór rodzaju rolet
Rolety bezinwazyjne – to rolety, które nie będą wymagały wiercenia. Są przy montażu najmniej problemowe. Można je umieścić na oknie przez zastosowanie specjalnych haków, które umieszcza się na skrzydle okiennym. Wadą tego typu rolet jest to, że prowadnice wykonuje się z żyłek i dlatego mogą się nieco przesunąć. To sprawi, że mogą się pojawić prześwity. 

W momencie, gdy w oknie znajdują się wywietrzniki to w momencie kupowania rolet bezinwazyjnych należy sprawdzić czy mamy tam przygotowane specjalne przedłużane haki. Jest to element rzeczywiście niezbędny, ponieważ jeśli chce się zawiesić takie rolety na skrzydłach okiennych, które mają zastosowane wywietrzniki. 

rolety okienneRolety inwazyjne będą wymagać wiercenia, ale będą się one dużo lepiej trzymać okna. Mogą posiadać specjalne prowadnice, dzięki czemu będą w stanie w 100% zapewnić nam zabezpieczenie przed prześwitami. Wadą takiego rozwiązania będzie to, że musimy przygotować w swoich okna wywiercone dziury i tym samym okno na stałe będzie oszpecone. W przyszłości, jeśli rolety będzie się chciało zmienić może się okazać, że te dziury nie będą pasować i będzie trzeba wykonywać nowe a te wcześniej przygotowane zostaną widoczne. 

Wybór tkaniny
W sprzedaży mamy tak naprawdę dziesiątki różnorakich tkanin, które różnią się teksturą, kolorem oraz tym jaka jest ilość przepuszczanego światła. Najdroższe materiały będą te ostatnie, które nie przepuszczają światła. Często takie materiały są dodatkowo podklejone gumą. Pamiętać trzeba, że w czasie zakupy nie ma konieczności wybierania takich samych tkanin do wszystkich pomieszczeń. Poszczególne pomieszczenia mają swoją specyfikę i dlatego warto przygotować sobie do nich odpowiednio dobrane tkaniny na rolety. 

Jednak warto zwrócić uwagę na to, że na tkaninach nie ma sensu oszczędzać. Nie ma nic gorszego niż światło, które będzie się przez rolet dostawać do pomieszczeń i odbijać od naszego telewizora czy monitora i przeszkadzać nam w codziennych pracach.